Nekrologi Poznań
Nekrologi-Poznan.pl
Nekrologi • Kondolencje • Wspomnienia

Nekrologi • Kondolencje • Wspomnienia

W JAKICH SYTUACJACH MOŻNA WYKONAĆ EKSHUMACJĘ ZWŁOK

Słowo “ekshumacja” pochodzi od łacińskiego słowa “exhumare” (czyli: „z ziemi”) i polega na wykopaniu zwłok z miejsca pochówku. Odbywa się to najczęściej w celu przeniesienia ciała do innego miejsca np. do wspólnego grobowca rodzinnego. Czasami ekshumacja jest podyktowana wyrokiem sądu, potrzebą identyfikacji zwłok lub przyczyn śmierci ekshumowanego, jeżeli wyniki mogą pomóc w rozstrzygnięciu kryminalistycznego śledztwa lub przyczynić się do zwiększenia wiedzy historycznej. 
 

Istnieje wiele powodów, dla których szczątki mogą być ekshumowane. Ekshumacja może dotyczyć niektórych organów lub całych dostępnych zwłok zmarłego. Może być wykonywana w różnym czasie po śmierci, w zależności od powodów, wśród których może być śledztwo kryminalne lub pragnienie członków rodziny alternatywnego miejsca spoczynku zmarłego czy też, likwidacja cmentarza.
Zgodnie z treścią rozporządzenia w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi, procedura ekshumacji zwłok jest możliwa od 16 października do 15 kwietnia i powinna być przeprowadzana we wczesnych godzinach rannych.
Zwłoki lub szczątki ekshumowane przed upływem 20 lat od dnia pochowania osoby, wydobywane są z trumną, którą bez otwierania umieszcza się w szczelnej skrzyni z blachy. W przypadku ekshumacji wykonywanej po upływie 20 lat od dnia pochówku, szczątki wraz z resztkami trumny umieszcza się w nowej trumnie. Nad całym procesem czuwa inspektor sanitarny odpowiedni dla danego powiatu.

 

ZASADY DOTYCZĄCE EKSHUMACJI ZWŁOK
Ekshumacja zwłok i szczątków może być dokonana:
1) na umotywowaną prośbę osób uprawnionych do pochowania zwłok za zezwoleniem właściwego inspektora sanitarnego,
2) na zarządzenie prokuratora lub sądu,
3) na podstawie decyzji właściwego inspektora sanitarnego w razie zajęcia terenu cmentarza na inny cel.


Przepisy regulujące kwestie dotyczące ekshumacji regulują akty prawne z rozporządzeniami Ministra Zdrowia. Są to:

●    Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2126);

●    Rozporządzenie z dnia 6 grudnia 2001 r. Ministra Zdrowia w sprawie wykazu chorób zakaźnych, w przypadku, których stwierdzenie zgonu wymaga szczególnego postępowania ze zwłokami osób zmarłych na te choroby (Dz. U. Nr 152, poz. 1742);
●    Rozporządzenie z dnia 7 grudnia 2001 r. Ministra Zdrowia w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi (Dz. U. Nr 153, poz. 1783 ze zm.);
●    Rozporządzenie z dnia 27 grudnia 2007 r. Ministra Zdrowia w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich (Dz. U. Nr 249, poz. 1866);
●    Rozporządzenie z dnia 7 marca 2008 r. Ministra Infrastruktury w sprawie wymagań, jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków (Dz. U. Nr 48, poz. 284);
●    Rozporządzenie z dnia 23 marca 2011 r. Ministra Zdrowia w sprawie sposobu przechowywania zwłok i szczątków (Dz. U. Nr 75, poz. 405).

 

 


 

Wyceń nekrolog / kondolencje

w Głosie Wielkopolskim

Zamówienie na nekrolog lub kondolencje w Głosie Wielkopolskim w wydaniu papierowym mogą Państwo złożyć w wybrany przez siebie sposób:

1) online - wypełnij formularz zamówienia - kliknij w wybrany przycisk:

 

Zamów Nekrolog w Głosie Wielkopolskim     

Zamów Kondolencje w Głosie Wielkopolskim   

Zamów podziękowanie w Głosie Wielkopolskim

 

2) e-mailem - wyślij treść nekrologu/kondolencji na adresnekrologi@dogazety.pl

 

Jeżeli masz pytania odnosnie publikacji nekrologu lub kondolencji w Głosie Wielkopolskim - zadzwoń

Infolinia: 501 384 294 (8:00-20.00) lub 717 855 523, 713 419 885 (8:30-16:30)

Biuro Ogłoszeń Prasowych SUNpress 

 

 

Kontakt

Cennik nekrologów

Informacje

CMENTARZE w Poznaniu

Cmentarze komunalne

Cmentarze parafialne

Cmentarze zabytkowe

Cmentarze na Cytadeli

Cmentarze żydowskie

Cmentarze nieistniejące