Nekrologi Poznań
Nekrologi-Poznan.pl
Nekrologi • Kondolencje • Wspomnienia

Nekrologi • Kondolencje • Wspomnienia

TRANSPORT ZWŁOK. WYMOGI I PRZEPISY PRAWNE

Przygotowanie pogrzebu zmarłej osobie może wiązać się z koniecznością transportu ciała zarówno na terenie kraju, jak i za granice. Wymaga to odpowiednich warunków, ale także pozwoleń. Nadzór nad transportem zwłok i szczątków ludzkich sprawuje państwowy, powiatowy lub graniczny inspektor sanitarny, do którego to organu należy kierować wszelkie związane z transportem ciała zapytania i wnioski. Sprawdźmy czego należy dopilnować w przypadku konieczności transportu ciała po śmierci.

 

Przewóz zmarłego na terenie kraju

W większości przypadków wszelkimi formalnościami i logistyką zajmuje się wybrany przez rodzinę zakład pogrzebowy, jednak warto znać przepisy i wiedzieć, jaki jest proces związany z przewozem zmarłego.
W przypadku konieczności przewiezienia ciała transportem drogowym powyżej 60km wymagane jest zezwolenie państwowego powiatowego inspektora sanitarnego właściwego dla miejsca, z którego zwłoki albo szczątki są przywożone. Każdorazowo zezwolenia wymaga transport zwłok samolotem, koleją lub innym transportem niż drogowy. Zezwolenia są wydawane nie później niż w ciągu trzech dni od złożenia wniosku. 
Przewożeniem zwłok zajmują się wyspecjalizowane podmioty, dbające o zachowanie złożonych przepisów i zasad transportu. Środki transportu muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenia i oznaczenia, a specjalna trumna z ciałem przewożona droga samochodową na trasie powyżej 60km, musi być wypełniona substancją płynochłonną.
Warto zaznaczyć, że przepisy dotyczące przewożenia spopielonego ciała w urnach są inne, mniej restrykcyjne. Urny z prochami zmarłego mogą być przewożone dowolnym środkiem transportu z uwzględnieniem należytego szacunku.


Transport międzynarodowy - przewóz zwłok

Sprowadzenie ciała zmarłego z zagranicy wymaga zezwolenia starosty właściwego ze względu na miejsce, w którym zwłoki i szczątki mają być pochowane. Jest ono wydawane po porozumieniu z właściwym państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym. Drugim niezbędnym dokumentem jest zaświadczenie polskiego konsula danego kraju. 

 

Przepisy regulujące przewożenie zwłok i szczątków ludzkich

●    Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2126),
●    Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi (Dz. U. Nr 153, poz.1783, z późn. zm.),
●    Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2001 r. w sprawie wykazu chorób zakaźnych, w przypadku których stwierdzenie zgonu wymaga szczególnego postępowania ze zwłokami osób zmarłych na te choroby (Dz. U. Nr 152, poz. 1742),
●    Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich (Dz. U. z 2007 r.,Nr 249, poz. 1866).


 

 

Wyceń nekrolog / kondolencje

w Głosie Wielkopolskim

Zamówienie na nekrolog lub kondolencje w Głosie Wielkopolskim w wydaniu papierowym mogą Państwo złożyć w wybrany przez siebie sposób:

1) online - wypełnij formularz zamówienia - kliknij w wybrany przycisk:

 

Zamów Nekrolog w Głosie Wielkopolskim     

Zamów Kondolencje w Głosie Wielkopolskim   

Zamów podziękowanie w Głosie Wielkopolskim

 

2) e-mailem - wyślij treść nekrologu/kondolencji na adresnekrologi@dogazety.pl

 

Jeżeli masz pytania odnosnie publikacji nekrologu lub kondolencji w Głosie Wielkopolskim - zadzwoń

Infolinia: 501 384 294 (8:00-20.00) lub 717 855 523, 713 419 885 (8:30-16:30)

Biuro Ogłoszeń Prasowych SUNpress 

 


 

Tagi:

Głos Wielkopolski nekrologi, Głos Wielkopolski kondolencje, nekrologi poznań, pogrzeby poznań

 

Kontakt

Cennik nekrologów

Informacje

CMENTARZE w Poznaniu

Cmentarze komunalne

Cmentarze parafialne

Cmentarze zabytkowe

Cmentarze na Cytadeli

Cmentarze żydowskie

Cmentarze nieistniejące