Nekrologi Poznań
Nekrologi-Poznan.pl
Nekrologi • Kondolencje • Wspomnienia

Nekrologi • Kondolencje • Wspomnienia

TESTAMENT - CO WARTO WIEDZIEĆ O TYM DOKUMENCIE?

 

Pisanie testamentu nie jest najprzyjemniejszym z zadań. W końcu robiąc to, nie tylko uznajesz swoją własną nieuchronną śmierć, ale aktywnie planujesz co stanie się po niej, z majątkiem, który zostawisz.
Jednak spisanie testamentu jest także jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić dla swoich bliskich. Testament, nazywany często ostatnią wolą, spisany na papierze pomaga spadkobiercom uniknąć niepotrzebnych sporów i kłopotów, a ty zyskujesz spokój ducha, wiedząc, że dorobek twojego życia trafi we właściwe ręce. Zanim jednak napiszesz testament, dowiedz się, jakim podlega zasadom i przepisom.

Testament - 8 faktów, które musisz wiedzieć o tym dokumencie

1.    Testament, potocznie zwany ostatnią wolą, ma moc prawną, gdy jest napisany osobiście przez zainteresowanego, który jest świadomy i ma pełne prawo do decydowania o swoim dorobku (nie jest ubezwłasnowolniony). Jest to testament holograficzny, który jednak można łatwo podważyć.
2.    Dokument spisany w formie aktu notarialnego, tzw. testament notarialny, jest o wiele bardziej “zabezpieczony” przed ewentualnymi próbami podważenia jego autentyczności. Polega na spisaniu woli przez notariusza, odczytanie jej i potwierdzenie przez zainteresowanego własnoręcznym czytelnym podpisem.
3.    Istnieją inne rodzaje testamentu np. wojskowy czy podróżny, jednak są one sporządzane w wyjątkowych i rzadkich sytuacjach np. w czasie niewoli lub wojny.
4.    Testament może sporządzić tylko osoba pełnoletnia i nieubezwłasnowolniona. Udowodniony brak pełnej świadomości lub woli testatora w chwili sporządzania testamentu jest najczęstszą przyczyną podważania tego dokumentu.
5.    Testament powinien dokładnie określać ilość spadkobierców  oraz wielkość ich udziałów w spadku.
6.    Brak wymienienia w testamencie osób z najbliższej rodziny tj.małżonka/i, dzieci, rodziców, nie pozbawia ich prawa do dziedziczenia. Mają prawo do skorzystania z tzw. zachowku. Zachowek to określone prawnie zabezpieczenie osób najbliższych zmarłemu nawet, jeśli zostały pominięte w testamencie. 
7.    Jedynie wydziedziczone osoby, a nie pominięte w testamencie, nie mają prawa do zachowku. Wydziedziczyć można jedynie te osoby, które dopuściły się rażącego występku przeciwko spadkodawcy np. brak wsparcia w chorobie, oszustwa ekonomiczne, przemoc. 
8.    Testament najlepiej zdeponować w dowolnej kancelarii notarialnej, która wpisze go do Notarialnego Rejestru Testamentów, dzięki czemu bliscy bez problemów otrzymają dostęp do niego po śmierci testatora. 

Jak widać kwestia testamentu wymaga pewnego przygotowania i zapoznania się z prawem spadkowym. Sporządzenie testamentu nie jest trudne, ale zamiast wzorować się na filmach, lepiej dopełnić tej formalności w jak najbardziej bezpieczny sposób, zgodny z panującymi przepisami.

 


Wyceń nekrolog / kondolencje

w Głosie Wielkopolskim

Zamówienie na nekrolog lub kondolencje w Głosie Wielkopolskim w wydaniu papierowym mogą Państwo złożyć w wybrany przez siebie sposób:

1) online - wypełnij formularz zamówienia - kliknij w wybrany przycisk:

 

Zamów Nekrolog w Głosie Wielkopolskim     

Zamów Kondolencje w Głosie Wielkopolskim   

Zamów podziękowanie w Głosie Wielkopolskim

 

2) e-mailem - wyślij treść nekrologu/kondolencji na adresnekrologi@dogazety.pl

 

Jeżeli masz pytania odnosnie publikacji nekrologu lub kondolencji w Głosie Wielkopolskim - zadzwoń

Infolinia: 501 384 294 (8:00-20.00) lub 717 855 523, 713 419 885 (8:30-16:30)

Biuro Ogłoszeń Prasowych SUNpress 

 


 

Tagi: Głos Wielkopolski nekrologi, Głos Wielkopolski kondolencje, nekrologi poznań, pogrzeby poznań

Kontakt

Cennik nekrologów

Informacje

CMENTARZE w Poznaniu

Cmentarze komunalne

Cmentarze parafialne

Cmentarze zabytkowe

Cmentarze na Cytadeli

Cmentarze żydowskie

Cmentarze nieistniejące