Nekrologi Poznań
Nekrologi-Poznan.pl
Nekrologi • Kondolencje • Wspomnienia

Nekrologi • Kondolencje • Wspomnienia

Kto i jak może założyć cmentarz

Prawo nie pozwala na dowolne wybranie miejsca pochówku zmarłego lub rozsypanie jego prochów. Ciało po śmierci może być pochowane jedynie na cmentarzu. W Polsce istnieją dwa główne rodzaje cmentarzy: świecki (komunalny) oraz wyznaniowy lub wielowyznaniowy. Cmentarze wyznaniowe to w większości cmentarze katolickie. Poza tym wyróżniamy także cmentarze wojskowe, szpitalne, klasztorne, więzienne, duchowne, państwowe i zabytkowe (wszystkie cmentarze żydowskie).

 

W każdej gminie znajduje się cmentarz komunalny, ponieważ to na takim cmentarzu gmina dochowuje pochówków np. w mogiłach zbiorowych, dzieci nienarodzonych, osób niezidentyfikowanych, bezdomnych, porzuconych itd. Jest to także miejsce pochówku dla tych, którzy wykupią kwaterę na takim cmentarzu lub nie chcą i nie mogą być pochowani na cmentarzu wyznaniowym ze względu na ateizm czy inne poglądy religijne. Według przepisów osoby danej wiary powinny być pochowane na cmentarzach dla nich przeznaczonych, jednak może się zdarzyć, że osoba wierząca ma wykupioną kwaterę na cmentarzu komunalnym, gdyż np. chce być pochowana we wspólnej rodzinnej mogile.

Nowy cmentarz może powstać z inicjatywy samorządu (gminy) lub władz duchownych. Nie istnieje możliwość założenia prywatnego cmentarza. Nie można cmentarza posiadać, ani nie może on być formą biznesu. Art 12. §3 Ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych mówi - "Groby ziemne, groby murowane i kolumbaria przeznaczone na składanie zwłok i szczątków ludzkich mogą znajdować się tylko na cmentarzach".

Cmentarza nie można założyć gdziekolwiek. Działka pod cmentarz musi się znajdować na obrzeżach miasta bądź wsi, teren powinien znajdować się na wzniesieniu, a grunt na nim musi spełniać normy zawartości odpowiedniego poziomu węglanu wapnia i kwasowości.

Wszelkie zasady dotyczące gruntów cmentarnych reguluje ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 115, poz. 741).

 


 

Wyceń nekrolog / kondolencje w Głosie Wielkopolskim

Zamówienie na nekrolog lub kondolencje w Głosie Wielkopolskim w wydaniu papierowym mogą Państwo złożyć w wybrany przez siebie sposób:

1) online - wypełnij formularz zamówienia - kliknij w wybrany przycisk:

 

Zamów Nekrolog w Głosie Wielkopolskim     

Zamów Kondolencje w Głosie Wielkopolskim   

Zamów podziękowanie w Głosie Wielkopolskim

 

2) e-mailem - wyślij treść nekrologu/kondolencji na adresnekrologi@dogazety.pl

 

Jeżeli masz pytania odnosnie publikacji nekrologu lub kondolencji w Głosie Wielkopolskim - zadzwoń

Infolinia: 501 384 294 (8:00-20.00) lub 717 855 523, 713 419 885 (8:30-16:30)

Biuro Ogłoszeń Prasowych SUNpress 

 


 

Tagi:

Głos Wielkopolski nekrologi, Głos Wielkopolski kondolencje, nekrologi poznań, pogrzeby poznań

Kontakt

Cennik nekrologów

Informacje

CMENTARZE w Poznaniu

Cmentarze komunalne

Cmentarze parafialne

Cmentarze zabytkowe

Cmentarze na Cytadeli

Cmentarze żydowskie

Cmentarze nieistniejące