Nekrologi Poznań
Nekrologi-Poznan.pl
Nekrologi • Kondolencje • Wspomnienia

Nekrologi • Kondolencje • Wspomnienia

JAK ZACHOWAĆ SIĘ NA POGRZEBIE? – POGRZEBOWY SAVOIR VIVRE

Istnieje kilka ogólnych zasad, których należy przestrzegać na uroczystości pogrzebowej. Podczas pogrzebu pamiętaj, aby przybyć wcześniej, ubrać się w ciemniejsze kolory i złożyć kondolencje rodzinie. Przeczytaj także artykuł “Jak ubrać się na pogrzeb”. W dobie zamazywania się granic między tym co formalne, a co casualowe może być ciężko ustalić, co wypada, a czego nie wypada ubrać, powiedzieć czy zrobić na określonej uroczystości. Szczególnie, że obecnie funkcjonują różne tradycje kulturowe i religijne, a także dzięki swobodzie modowej, nie trudno o wątpliwości. Mimo to, istnieje kilka zasad, których zastosowanie pomoże nam zachować fason i nie popełnić faux pax.

 

  1. Godzina przybycia.

 

Na pogrzeb musisz stawić się punktualnie, a najlepiej około 10 minut przed czasem. Dzięki temu łatwo znajdziesz miejsce siedzące w kaplicy lub w domu pogrzebowym. Najważniejsze jednak, aby okazać szacunek powadze ceremonii oraz bliskim zmarłego. To na nich powinna być skupiona uwaga, a nie na hałasujących drzwiami czy obcasami spóźnialskich.

 

  1. Gdzie usiąść?

 

Jeżeli nie jesteś z najbliższego kręgu rodziny czy przyjaciół zmarłego, lub nie zostałeś zaproszony do pierwszych ławek - szukaj miejsca w środku lub z tyłu. Pierwsze rzędy ławek czy krzeseł są zawsze przeznaczone dla najbliżej spokrewnionych i zażyłych ze zmarłym osób.

 

  1. Jak się ubrać?

 

Zdecydowanie zachowawczo, to znaczy skromnie, prosto i w ciemne kolory. Najlepiej sprawdzi się czerń, fiolet, bordo, brązy i beże. Pogrzeb, bez względu na relację, jaka łączyła cię ze zmarłym, to nie jest miejsce na pokaz mody. Unikaj odkrytych palców u stóp, dużych dekoltów, błyszczących materiałów, jaskrawych kolorów i spódnic przed kolano. Mężczyźnie zawsze wypada założyć garnitur,  szczególnie ciemną marynarkę i koszulę.

 

  1. Kondolencje dla rodziny.

 

O ile rodzina w informacji o pogrzebie lub mowie pogrzebowej nie zaznaczyła wyraźnie, że prosi o nieskładanie wyrazów współczucia, to po ceremonii zwyczajowo należy podejść do najbliższej rodziny zmarłego, podać rękę i w kilku słowach złożyć kondolencje. Nie przedłużaj tego momentu. Bądź ciepły w słowach i mimice, ale konkretny.

 

  1. Kwiaty na grób.

 

W dobrym tonie jest przyjść z wiązanką lub wieńcem pogrzebowym. O tym, jaki wybrać wieniec przeczytaj w artykule “Wybór szarfy pogrzebowej i napisu na wieniec pogrzebowy”.

 

  1. O czym jeszcze warto pamiętać?

Wyłącz telefon i nie spoglądaj nerwowo na zegarek. Unikaj dzwoniącej biżuterii, jak liczne bransoletki. Nie rób zdjęć! Fotografowanie jest zwykle zabronione podczas pogrzebu, a prawo do wykonywania zdjęć ma jedynie rodzina. Publikowanie zdjęć z pogrzebu, nawet selfie, w social mediach to bardzo nietaktowne zachowanie, naruszające powagę ceremonii.

 

7. Pogrzeb religijny, którego nie znasz zwyczajów.

 

Może się zdarzyć, że będziesz wybierać się na pogrzeb wyznaniowy, którego zwyczajów nie znasz. Warto poszukać wcześniej informacji w internecie o najważniejszych elementach ceremonii. Podczas pogrzebu na wszelki wypadek wmieszaj się w tłum, raczej bliżej tylnych szeregów, aby móc swobodnie obserwować innych i naśladuj ich, kiedy nie jesteś pewny co zrobić. Jednocześnie pamiętaj, że nie musisz robić nic, z czym czujesz się niekomfortowo. Jeśli uczestniczysz w pogrzebie religijnym, którego wyznania nie jesteś członkiem, nie musisz śpiewać ani modlić się ze wszystkimi. Zamiast tego pochyl głowę z szacunkiem i trwaj w milczeniu.

 


 

Wyceń nekrolog / kondolencje

w Głosie Wielkopolskim

Zamówienie na nekrolog lub kondolencje w Głosie Wielkopolskim w wydaniu papierowym mogą Państwo złożyć w wybrany przez siebie sposób:

1) online - wypełnij formularz zamówienia - kliknij w wybrany przycisk:

 

Zamów Nekrolog w Głosie Wielkopolskim     

Zamów Kondolencje w Głosie Wielkopolskim   

Zamów podziękowanie w Głosie Wielkopolskim

 

2) e-mailem - wyślij treść nekrologu/kondolencji na adresnekrologi@dogazety.pl

 

Jeżeli masz pytania odnosnie publikacji nekrologu lub kondolencji w Głosie Wielkopolskim - zadzwoń

Infolinia: 501 384 294 (8:00-20.00) lub 717 855 523, 713 419 885 (8:30-16:30)

Biuro Ogłoszeń Prasowych SUNpress 

 


 

Tagi:

Głos Wielkopolski nekrologi, Głos Wielkopolski kondolencje, nekrologi poznań, pogrzeby poznań

 

Kontakt

Cennik nekrologów

Informacje

CMENTARZE w Poznaniu

Cmentarze komunalne

Cmentarze parafialne

Cmentarze zabytkowe

Cmentarze na Cytadeli

Cmentarze żydowskie

Cmentarze nieistniejące