Nekrologi Poznań
Nekrologi-Poznan.pl
Nekrologi • Kondolencje • Wspomnienia

Nekrologi • Kondolencje • Wspomnienia

Jak wygląda pogrzeb świecki

Pogrzeb świecki od bardziej znanego w Polsce, katolickiego obrządku chowania zmarłych, różni się kilkoma aspektami i wymaga innego przygotowania. Wiele osób decyduje się na ten rodzaj pochówku w kraju, jak i za granicą. Sprawdźmy czego należy dopilnować organizując pogrzeb świecki i jak przebiega ta pożegnalna uroczystość?

 

Pogrzeb świecki a katolicki - różnice

Podczas pogrzebu świeckiego nie jest odprawiana Msza Święta, ceremonii nie musi prowadzić osoba duchowna, a na cmentarzu nie odbywają się wspólne modlitwy wiernych. W świeckim obrządku nie świeci się trumny, zmarłego, ani ziemi.  Są to główne różnice.

Dodatkowo w przypadku pogrzebu świeckiego, najczęściej zmarły jest chowany na cmentarzu komunalnym lub innym przeznaczonym miejscu pochówku, zgodnie z przepisami prawa. Niektóre cmentarze katolickie pozwalają na wykupienie miejsca na cmentarzu osobom spoza wyznania, jednak nie jest to regułą. 

 

Kto prowadzi pogrzeb świecki? Jak wygląda pogrzeb świecki?

Nie istnieją prawne przepisy regulujące wytyczne pogrzebu świeckiego. Charakter tej ceremonii może być bardzo indywidualnie dobrany, wszystko zależy od ustaleń rodziny. 

Sama ceremonia może obejmować muzykę, podziękowania rodziny, poezję i gesty symboliczne, takie jak świece i fotografie. Można uwzględnić elementy religijne lub duchowe, takie jak modlitwy i hymny lub ceremonia może być całkowicie świecka. Wiele rzeczy można wcześniej zaplanować, jak na przykład wybór zdjęcia zmarłego do ustawienia podczas mowy pogrzebowej przy urnie lub trumnie, oprawę muzyczną, długość i styl mowy. 

Prowadzeniem ceremonii pogrzebowej zajmuje się tzw, mistrz ceremonii. Jest to osoba zatrudniona przez zakład pogrzebowy lub bezpośrednio przez rodzinę zmarłego. Mistrz ceremonii na podstawie rozmów z bliskimi opracowuje mowę pogrzebową i pilnuje, aby pogrzeb przebiegał według określonego wcześniej scenariusza. Uroczystość skupia się na zmarłym i na jego bliskich. 

Mowa pogrzebowa i jej charakter ustalany jest z rodziną i najbliższymi zmarłego. Może być bardziej swobodna lub oficjalna, zwracać uwagę na osiągnięcia zmarłego za życia lub relacje. Pogrzeb świecki najczęściej jest dwuetapowy. Pierwsza część to pożegnanie zmarłego w domu pogrzebowym (mowa pogrzebowa, dedykacja, podziękowania, ostatnie pożegnanie), a druga to wspólna droga i odprowadzenie urny lub trumny do miejsca pochówku. 


 

Wyceń nekrolog / kondolencje

w Głosie Wielkopolskim

Zamówienie na nekrolog lub kondolencje w Głosie Wielkopolskim w wydaniu papierowym mogą Państwo złożyć w wybrany przez siebie sposób:

1) online - wypełnij formularz zamówienia - kliknij w wybrany przycisk:

 

Zamów Nekrolog w Głosie Wielkopolskim     

Zamów Kondolencje w Głosie Wielkopolskim   

Zamów podziękowanie w Głosie Wielkopolskim

 

2) e-mailem - wyślij treść nekrologu/kondolencji na adresnekrologi@dogazety.pl

 

Jeżeli masz pytania odnosnie publikacji nekrologu lub kondolencji w Głosie Wielkopolskim - zadzwoń

Infolinia: 501 384 294 (8:00-20.00) lub 717 855 523, 713 419 885 (8:30-16:30)

Biuro Ogłoszeń Prasowych SUNpress 

 


 

Tagi:

Głos Wielkopolski nekrologi, Głos Wielkopolski kondolencje, nekrologi poznań, pogrzeby poznań

Kontakt

Cennik nekrologów

Informacje

CMENTARZE w Poznaniu

Cmentarze komunalne

Cmentarze parafialne

Cmentarze zabytkowe

Cmentarze na Cytadeli

Cmentarze żydowskie

Cmentarze nieistniejące