Nekrologi Poznań
Nekrologi-Poznan.pl
Nekrologi • Kondolencje • Wspomnienia

Nekrologi • Kondolencje • Wspomnienia

Godne pożegnanie dzieci nienarodzonych

Nienarodzone dzieci, jak my wszyscy, zasługują na godność i szacunek. Bliscy, a szczególnie rodzice, którzy na nie czekali przechodzą równie mocną żałobę, co Ci, którzy stracili swoje dzieci w późniejszym etapie ich życia. Osobom, które tego pragną, prawo przyznaje możliwość pochówku dziecka, które zmarło przed porodem, zostało poronione. Dla niektórych płód, dla innych dziecko, które chociaż nie zdążyło przyjść na świat, było kochane, i stanowiło już częścią rodziny.

 

Pogrzeb po poronieniu

 

Pogrzeb po poronieniu jest możliwy. W szpitalu rodzice otrzymują (na życzenie) kartę urodzenia martwego dziecka oraz kartę zgonu, z czym należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego w celu zarejestrowania urodzenia dziecka, bez względu na to, że poród nastąpił przedwcześnie, w wyniku poronienia oraz, że dziecko było martwe. Kiedy dziecko jest już zarejestrowane rodzice otrzymują akt urodzenia (z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe). Na podstawie tego dokumentu dom pogrzebowy może odebrać ciało ze szpitala.

Następnie należy udokumentować w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych prawo do świadczeń oraz dostarczyć  akt urodzenia dziecka.

Zasady pogrzebu i charakter ceremonii rodzice ustalają z zakładem pogrzebowym. Często na cmentarzach istnieją wspólne mogiły dla dzieci nienarodzonych, ale można wyrazić wolę pochówku w grobie rodzinnym lub niezależnej kwaterze. W zależności od wielkości ceremonii (może być bardzo cicha, skromna, wręcz symboliczna i intymna) koszty pogrzebu mogą wynieść od 1000 zł w górę. Zasiłek pogrzebowy przysługuje dzieciom, które przyszły na świat martwe, w wyniku poronienia. W celu jego uzyskania należy udokumentować w ZUS-ie koszty pogrzebu.

Procedur jest wydłużona, jeżeli płeć dziecka nie była znana. Wówczas rodzina musi ponieść koszty badań genetycznych płodu (ok. 450 zł). Dopiero na podstawie wyników, które przychodzą po trzech dniach, szpital może wystawić kartę urodzenia i zgonu.

Kiedy rodzina nie decyduje się na pochówek

Jeżeli rodzina nie decyduje się na poznanie płci dziecka, całą procedurę rejestracyjną i pochówek, obowiązkiem szpitala jest przechowywać płód do momentu godnego pochówku. Gminy są odpowiedzialne za pogrzeby dzieci po poronieniach i dokonują pochówków cyklicznie we wspólnych mogiłach na cmentarzach komunalnych.

Żałoba

Godne pożegnanie dzieci nienarodzonych jest niezmiernie ważne w procesie żałoby po stracie ciąży, dla rodziców dziecka. Czasami, z różnych przyczyn, nie jest możliwy tradycyjny pogrzeb. Jeżeli matka nie może uczestniczyć w pogrzebie, dobrze jest zaplanować symboliczną ceremonię pożegnania. Rodzice zawsze powinni mieć także wsparcie psychologiczne i opiekę najbliższej rodziny.


 

 

Wyceń nekrolog / kondolencje w Głosie Wielkopolskim

Zamówienie na nekrolog lub kondolencje w Głosie Wielkopolskim w wydaniu papierowym mogą Państwo złożyć w wybrany przez siebie sposób:

1) online - wypełnij formularz zamówienia - kliknij w wybrany przycisk:

 

Zamów Nekrolog w Głosie Wielkopolskim     

Zamów Kondolencje w Głosie Wielkopolskim   

Zamów podziękowanie w Głosie Wielkopolskim

 

2) e-mailem - wyślij treść nekrologu/kondolencji na adresnekrologi@dogazety.pl

 

Jeżeli masz pytania odnosnie publikacji nekrologu lub kondolencji w Głosie Wielkopolskim - zadzwoń

Infolinia: 501 384 294 (8:00-20.00) lub 717 855 523, 713 419 885 (8:30-16:30)

Biuro Ogłoszeń Prasowych SUNpress 

 


 

Tagi:

Głos Wielkopolski nekrologi, Głos Wielkopolski kondolencje, nekrologi poznań, pogrzeby poznań

 

Kontakt

Cennik nekrologów

Informacje

CMENTARZE w Poznaniu

Cmentarze komunalne

Cmentarze parafialne

Cmentarze zabytkowe

Cmentarze na Cytadeli

Cmentarze żydowskie

Cmentarze nieistniejące