Nekrologi Poznań
Nekrologi-Poznan.pl
Nekrologi • Kondolencje • Wspomnienia

Nekrologi • Kondolencje • Wspomnienia

DONACJA ZWŁOK - CO ZROBIĆ, ABY PRZEKAZAĆ ZWŁOKI NA CELE NAUKOWE?

Ludzie przed śmiercią planują podział swojego majątku, aby zabezpieczyć bliskich. Chcą mieć wpływ na to, co stanie się z ich wolą i dorobkiem, kiedy oddadzą ostatni oddech. Niektórzy pragną wiedzieć co stanie się z ich ciałem, jak zostaną pochowani, o czym mogą zdecydować przed śmiercią? Dla wielu osób oddanie swojego ciała w celach naukowych jest sposobem na zrobienie czegoś wartościowego dla świata. Oprócz pobudek ideologicznych, ludzie często chcą oszczędzić bliskim wysokich kosztów pochówku, a w przypadku donacji zwłok, rodzina zostaje zwolniona z opłat.
 

 Czym jest Akt Donacji?

W celu oddania ciała zmarłej osoby do dyspozycji instytucji naukowej, należy spisać tzw. Akt Donacji. Donacja to inaczej darowizna, a wyżej wymieniony akt to oświadczenie woli, które zmarły musi przygotować jeszcze przed śmiercią. Jeżeli zmarła osoba nie pozostawiła takiej zgody, rodzina nie może przekazać zwłok. Regulują to przepisy ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, które wyraźnie pouczają, że przekazywanie zwłok do celów naukowych musi odbywać się w sposób zapewniający zachowanie godności należnej zmarłemu. Według ustawy zwłoki niepochowane przez rodzinę mogą być przekazane do celów naukowych publicznej uczelni medycznej lub publicznej uczelni prowadzącej działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych. Akt Donacji, wypełniony i podpisany przez darczyńcę za życia, musi być potwierdzony notarialnie.

 

 Jak przekazać ciało na cele naukowe? 

Akt Donacji, gotowy do wypełnienia, jest możliwy do pobrania na stronach internetowych uczelni medycznych lub w sekretariatach uczelni. Szczególnie ważne jest, aby Akt Donacji posiadał podpis potwierdzony przez notariusza. Przekazując uczelni Akt Donacji, darczyńca dobrowolnie i świadomie oddaje swoje ciało do dyspozycji uczelni po swojej śmierci, o której wybraną uczelnię maja powiadomić osoby upoważnione do tego w wyżej wspomnianym oświadczeniu. Zazwyczaj są to 2 osoby z najbliższego otoczenia darczyńcy. Jeżeli w Akcie nie zaznaczono woli udostępniania danych osobowych darczyńcy (imię, nazwisko, rok urodzenia i rok śmierci), pozostanie on anonimowy. 

 

Czy uczelnia może odmówić przyjęcia zwłok?

 

Istnieje taka możliwość, jeżeli:

  •  zwłoki są w stanie rozkładu gnilnego

  •  nastąpił zgon Donatora poza granicami kraju

  •  u zmarłego zostało rozpoznane zakażenie WZW typu C, B, HIV lub inne choroby zakaźne

  •  uczelnia nie dysponuje w danym momencie odpowiednimi warunkami, aby godnie przechowywać zwłoki

 

 Co dzieje się z ciałem po donacji?

 Zazwyczaj darowane ciała służą przyszłym lekarzom i naukowcom do badań nad przyczynami oraz skutecznym leczeniem, zapobieganiem wielu chorób np. cukrzycy, chorobom serca, Alzheimerowi i innym. Akademie medyczne wykorzystują ciała do praktyk i nauki studentów.

 Niektórzy życzą sobie, aby ich donacja wspierała określone badania badania, które są dla danej osoby ważne, na przykład nd depresją czy nowotworem. Musi być to uwzględnione w Akcie Donacji i ustalone wcześniej z uczelnią.

 

 Pochówek i donacja zwłok, a koszty

 Akt Donacji jest aktem dobrowolnym, nieodpłatnym i nie może być źródłem żadnych korzyści majątkowych. Po otrzymaniu aktu zgonu i dostarczeniu go do wybranej przez darczyńcę uczelni, rodzina zostaje zwolniona z obowiązku pochówku. Uczelnia medyczna zajmuje się transportem i odpowiednim przechowywaniem zwłok. A po okresie, zazwyczaj maksymalnie 5-lat, sekcjonowania zwłok dla celów edukacyjnych i naukowych, uczelnia dokonuje pochówku w obrządku świeckim na wybranym w Akcie Donacji cmentarzu komunalnym. Rodzina nie ponosi zatem kosztów. Istnieje możliwość zorganizowania symbolicznego pogrzebu zmarłej osoby, bez konieczności fizycznej obecności ciała na pochówku. Po udokumentowaniu poniesionych na potrzeby pogrzebu symbolicznego kosztów można starać się o otrzymanie zasiłku pogrzebowego. 

 


Wyceń nekrolog / kondolencje

w Głosie Wielkopolskim

Zamówienie na nekrolog lub kondolencje w Głosie Wielkopolskim w wydaniu papierowym mogą Państwo złożyć w wybrany przez siebie sposób:

1) online - wypełnij formularz zamówienia - kliknij w wybrany przycisk:

 

Zamów Nekrolog w Głosie Wielkopolskim     

Zamów Kondolencje w Głosie Wielkopolskim   

Zamów podziękowanie w Głosie Wielkopolskim

 

2) e-mailem - wyślij treść nekrologu/kondolencji na adresnekrologi@dogazety.pl

 

Jeżeli masz pytania odnosnie publikacji nekrologu lub kondolencji w Głosie Wielkopolskim - zadzwoń

Infolinia: 501 384 294 (8:00-20.00) lub 717 855 523, 713 419 885 (8:30-16:30)

Biuro Ogłoszeń Prasowych SUNpress 

 


 

Tagi:

Głos Wielkopolski nekrologi, Głos Wielkopolski kondolencje, nekrologi poznań, pogrzeby poznań

Kontakt

Cennik nekrologów

Informacje

CMENTARZE w Poznaniu

Cmentarze komunalne

Cmentarze parafialne

Cmentarze zabytkowe

Cmentarze na Cytadeli

Cmentarze żydowskie

Cmentarze nieistniejące