Nekrologi Poznań
Nekrologi-Poznan.pl
Nekrologi • Kondolencje • Wspomnienia

Nekrologi • Kondolencje • Wspomnienia

Co można zrobić z prochami po kremacji

Widok bliskich rozsypujących prochy z urny w górach, przy ognisku czy nad rwącym potokiem to filmowa rzeczywistość. W Polsce prawo zabrania pochówku szczątków ludzkich, a w tym także prochów w innym miejscu niż cmentarz i katakumby. Nie możemy postawić urny z prochami na kminku, przechowywać w sejfie, zakopać w ogrodzie czy rozsypać w ważnym dla zmarłego miejscu. Jest to karalne wykroczenie.

 

Urnę należy złożyć w mogile czy grobowcu na cmentarzu. Nie musi być ona jednak zakopana w ziemi. Może być to grobowiec naziemny, na kształt kapliczki czy pomnika tzw. kolumbiar. Na wielu cmentarzach funkcjonują tzw. Ogrody pamięci, jednak do tej pory zakazane jest rozsypywanie czy zakopywanie na tym obszarze szczątków i prochów. Inspektor Sanitarny o lat walczy z przestarzałym przepisem, chcąc wprowadzić zmiany do ustawy pozwalające m.in. na rozsypywanie prochów w morzu lub w ogrodach pamięci.Póki co mInisterstwo Zdrowia jest w ścisłej opozycji do takich praktyk.

Wiele osób jednak decyduje się na złamanie prawa, dlatego GIS chciałby częściowo zalegalizować możliwość rozsypywania prochów, chociażby po to, aby móc kontrolować co dzieje się z poddanymi kremacji ciałami. W rzeczywistości nie ma sposobu, aby to w jakikolwiek sposób obserwować. Krematorium wydaje prochy w nie zaplombowanej urnie. Można je przesypać do innej urny czy rozdzielić na dwie, a do ceremonii pogrzebowej oddać pustą urnę lub częściowo wypełnioną popiołem. Według Inspektora Sanitarnego spopielone szczątki nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia ludzkiego, dlatego rodzina powinna móc swobodnie dysponować nimi po śmierci bliskiej osoby.

Co prawda w Polsce możliwe jest rozsypania prochów, a nawet zatopienie ciała w morzu, ale dotyczy to skrajnych sytuacji, kiedy do zgonu doszło na morzu.

 

Na zachodzie coraz więcej krajów otwiera się na większą swobodę w kwestii przechowywania prochów ludzkich, a nawet ich przerabiania. Popularne jest zamienianie prochów po kremacji np. w biżuterię. My możemy najwyżej wybrać wyjątkową urnę, ale ostatecznie musi ona zostać umiejscowiona na cmentarzu.

 


Wyceń nekrolog / kondolencje

w Głosie Wielkopolskim

Zamówienie na nekrolog lub kondolencje w Głosie Wielkopolskim w wydaniu papierowym mogą Państwo złożyć w wybrany przez siebie sposób:

1) online - wypełnij formularz zamówienia - kliknij w wybrany przycisk:

 

Zamów Nekrolog w Głosie Wielkopolskim     

Zamów Kondolencje w Głosie Wielkopolskim   

Zamów podziękowanie w Głosie Wielkopolskim

 

2) e-mailem - wyślij treść nekrologu/kondolencji na adresnekrologi@dogazety.pl

 

Jeżeli masz pytania odnosnie publikacji nekrologu lub kondolencji w Głosie Wielkopolskim - zadzwoń

Infolinia: 501 384 294 (8:00-20.00) lub 717 855 523, 713 419 885 (8:30-16:30)

Biuro Ogłoszeń Prasowych SUNpress 

 


 

Tagi:

Głos Wielkopolski nekrologi, Głos Wielkopolski kondolencje, nekrologi poznań, pogrzeby poznań

Kontakt

Cennik nekrologów

Informacje

CMENTARZE w Poznaniu

Cmentarze komunalne

Cmentarze parafialne

Cmentarze zabytkowe

Cmentarze na Cytadeli

Cmentarze żydowskie

Cmentarze nieistniejące